Erlitravel - Agjenci Udhetimi e Turizmi  

Stamboll  direkt  me Avion - 4  dite  fillon nga 249  euro 

►  19, 20, 26 Maj , €249 Hotel Emin, €259 Grand Emin 3*
► 2, 9, 10, 16, 23, 30 Qershor, €249 Hotel Emin, €259 Grand Emin 3*


*Për udhëtimet me nisje ditën e enjte, dhe kthimi pas mesnatës së ditës së diel, itinerari i fluturimeve do të jetë:

Tiranë-Stamboll 08:00 - 10:40
Stamboll-Tiranë 00:55 - 01:35

*Për udhëtimet me nisje ditën e premte dhe kthimi ditën e hënë, itinerari i fluturimeve do të jetë:

Tiranë-Stamboll 07:00 -09:40
Stamboll-Tiranë 19:00 - 19:40

Programi

 

Dita e  pare

 

Paraqitja në Aeroportin e Rinasit duhet të bëhet 1 orë e 30 minuta para nisjes së avionit.

Fluturimi për në Stamboll.

Nisja në 08.00 te mengjesit. Mberritja në Stamboll në 10.40.

Nisja me Autobus për Shopping ne qender tregetare per rreth 2.5 ore

Vazhdimi i udhetimit ne drejtim te Istanbul Akuarium.

Akuariumi i Stambollit është hapur në Prill 2011 dhe është një ndër më të mëdhenjtë në botë për nga vëllimi, shumëllojshmëria e specieve të ujit dhe aktiviteteve.

Hyrja 15 Euro – Qëndrimi 1.5 orë.

Pas vizitës, kthimi dhe akomodimi në Hotel (Prane zones historike)

Darka e lire nen sugjerimin e guides.

 

Dita e Dytë

 

Mëngjesi në hotel. Në mëngjes do të vizitojmë fillimisht Sheshin Espanja si dhe kodrën Montjuik ku gjenden Muzeu Kombëtar i Artit Katalan, Stadiumet e Lojerave Olimpike Barcelona ’92. Do të zbesim kodrën edhe do të vizitojmë Portin e Krociereve ku gjendet Mirador de Colom, statuja e Kristofor Kolombit, Bulevardin Las Ramblas si dhe një prej veprave arkitekturore të Antoni Gaudit, Palau Guell si dhe sheshi i mrekullueshëm Reial. Më pas do të shkojmë për të vizituar Akuariumin e Barcelonës dhe ku do të qëndrojmë për drekë. Në pasdite do te kalojmë nga lagjia tradicionale e Barcelonës, Barceloneta. Më vonë do të shkojmë në Marinën Olimpike aty ku gjenden edhe dy nga kullat me të larta në qytet si Torre Mapfre si dhe Hotel Arts. Në fund do të shkojmë për të vizituar Bazilikën e mrekullueshme Sagrada Famiglia. Kthim në hotel. Sistemim edhe akomodim në hotel. Fjetje në Hotel. 

 

Dita e trete

 

Mëngjesi në Hotel.

Nisja në këmbë me Shoqëruesin për në Sheshi Sulltan Ahmet ku vizitojme Top Kapi, Sarajet Dimërore të Sulltanit.

Pallati Topkapı në shekujt 15 dhe 16 ka shërbyer si vendbanimi kryesor dhe selia administrative e sulltanëve osmanë. Ndërttimi i urdhëruar nga Sulltan Mehmet Pushtuesi, filloi në 1459, gjashtë vjet pas pushtimit të Kostandinopojës. Topkapı fillimisht u quajt "Pallati i Ri" (Yeni Saray) për ta dalluar atë nga “Pallati i Vjetër” (Eski Saray) në Sheshin Beyazıt. Kompleksi i pallatit përbëhet nga katër oborre kryesore dhe shumë ndërtesa më të vogla. Anëtarët femra të familjes së Sulltanit jetonin në harem dhe zyrtarët kryesorë të shtetit, përfshirë Vezirin e Madh, zhvillonin takime në ndërtesën e Këshillit Perandorak.

Hyrja 15 Euro – Qëndrimi 2 orë.

Vazhdon Vizita në Xhaminë Blu.

Xhamia Sulltan Ahmet, e njohur gjithashtu si Xhamia Blu, projektuar nga Arkitekt Shqiptar Sinani është xhami e epokës Osmane ndërtuar midis 1609 dhe 1616 gjatë sundimit të Ahmet I. Xhamia Blu kombinon shumë elemente bizantine të Shën Sofisë fqinje me arkitekturën tradicionale islamike dhe konsiderohet të jetë xhamia e fundit e madhe e periudhës klasike.

Hyrja Falas – Qëndrimi 30 Minuta

Vazhdon Vizita në Shën Sofise – Hagia Sofia

Hagia Sophia, zyrtarisht Xhamia e Madhe e Hagia Sophia dhe më parë Kisha e Shën Sofisë, është ndërtuar në vitin 537 si katedrale patriarkale e kryeqytetit perandorak të Kostandinopojës, ishte kisha më e madhe e krishterë e Perandorisë Romake Lindore (Perandoria Bizantine) dhe Kisha Ortodokse Lindore, përveç gjatë Perandorisë Latine nga 1204 deri në 1261, kur u bë katedralja katolike romake e qytetit. Në 1453, pas Rënies së Konstandinopojës në Perandorinë Osmane, ajo u shndërrua në një xhami. Në vitin 1935 Republika laike Turke e themeloi atë si një muze. Në vitin 2020, ajo u rihap si xhami.

Hyrja Falas – Qëndrimi 30 Minuta

Vazhdon Vizita në Hipodrom

Hipodromi i Kostandinopojës ishte qendra sportive dhe shoqërore e Kostandinopojës, kryeqyteti i Perandorisë Bizantine. Sot është një shesh me emrin Sultanahmet Meydani, me disa fragmente të strukturës origjinale të mbijetuar.

Qendrim i lire.

Kthimi në Hotel.

 

DITA E KATËRT

Mëngjesi në Hotel.

Paradite të lirë.

Vazhdon udhëtimi drejt Kodrës Camlica.

Kodra Çamlıca ndodhet në pjesën aziatike të qytetit në 268 m mbi nivelin e detit dhe ka një pamje panoramike të pjesës jugore të Bosforit dhe grykës së Bririt të Artë. Kodra është një atraksion i njohur për vizitorët. Ka çajtore, kafene dhe një restorant të dizajnuar historik brenda një parku publik me pemë monumentale, kopshte lulesh dhe shatërvane.

Hyrja e lirë - Qëndrimi 40 minuta.

Nisja me autobus për në Dolma Bahce.

Pallati Dolma Bahce, apo Sarajet Verore të Sulltanit, apo Pallati i Kopshteve të Mbushura është ndërtuar ndërmjet viteve 1843 – 1856 dhe ka kushtuar rreth 35 ton ar e barabartë me rreth 1.5 miliard USD. U ndërtua nga Sulltani I 31 I Perandorisë Otomane Abdulmecid I për të kaluar luksin dhe komfortin e asaj kohe që kishin mbretëritë në Europë.

Hyrja 15 Euro – Qëndrimi 1 orë.

Transferta ne drejtim te Aeroportit.

Nisja nga Stambolli në 01.25

Fluturimi për në Tiranë 02:05

Mbërritja në aeroportin e Rinasit në 00:05.

 

 Te   perfshira  ne  cmim 

 

    AKOMODIM NË HOTEL

    Bagazhe të plota 30 kg + 8 kg bagazh dore

    Bileta e avionit vajtje – ardhje.

    Mëngjesi

    SHOQERUES SHQIPTARE.

    Transporti sipas programit

 

Nuk  perfshihen ne  cmim 

    Darka

    Dreka

GJITHCKA PAPERMENDUR NE CMIM PERFSHIHET

GUIDA SHOQËRUESE GJATË UDHËTIMIT

    Hyrja në Sarajet e Sulltanit 17 EUR

    Istanbul Aquarium 15 euro

    Nata Turke 30 Euro

    Panorama 1453 4 euro

Siguracioni i shëndetit në udhëtim

 

Kujdes:

 

Të gjithë klientët që udhëtojnë për në Turqi duhet të kenë pasaportë të vlefshme për 6 muaj duke filluar nga dita e pare e hyrjes ne Stamboll.

 

Hotelet  ku  mund te  akomodohet  grupi  

Hotel Emini 3* nga  239 euro

Grand  Emini 4* = 249  euro

 

Opsionalet 

1. Lundrim me anije në Bosfor 2 – 2.5 orë për të parë Europën e dhe Azinë €10.

2. Anije me shfaqje dhe darkë €32, përfshin: Transporti vajtje ardhje nga Hoteli, Shfaqje me Kërcimtarë dhe DJ, Darkë Speciale, Pije jo alkoolike pa kufizim. Zgjat 3 orë.

3. Akuarium i Stambollit - €18.

4. Bileta e hyrjes Dollmabahce - €15 .

5. Bileta e hyrjes Sarajet TopKapi - €20.

6. Bileta e hyrjes Muzeu Panorama 1453 - €8.

 

Shenim :

Per cdo ndryshim orari  nga kompania ajrore si per nisje apo kthim, do te lajmeroheni ne kohe reale.

 

*AKOMODIMI NE DHOME TEKE (SINGLE) KA PAGESE EXTRA NE VARESI TE HOTELEVE KU QENDROHET.

*NESE KREVATI NUK DO TE JETE DOPJO , DO TE JENE DY KREVAT TEKE TE BASHKUAR.

*PER REZERVIM NEVOJITET 50% E PAGESES PARAPAGIM DHE PJESA TJETER 5 DITE PARA NISJES .

*FEMIJA, I CILI DUHET TE JETE NGA MOSHA 0 - 8.99 VJEC, DO T'I APLIKOHET NJE ULJE PREJ 20 EUR NGA CMIMI PER TE RRITUR.

*PAGESA E BERE ESHTE E PAKTHYESHME.

*AGJENCIA NUK MBAN PERGJEGJESI  PER MBERRITJEN NE DESTINACION APO NDRYSHIMIN E PROGRAMIT NE VARESI TE KUSHTEVE ATMOSFERIKE APO FORCA TE NDRYSHME MADHORE.

*AGJENSIA NUK MBAN PERGJEGJESI PER PERSONAT E KTHYER NGA POLICIA PER ARSYE TE NDRYSHME SIC JANE MUNGESE DOKUMENTACIONI, ESPULS, ETJ.

*NESE NUK I KA MBUSHUR 18 VJEC, DHE UDHETON ME NJERIN OSE ASNJERIN NGA PRINDERIT, I DUHET PATJETER PROKURE E NOTERIZUAR.

*PASAPORTA DUHET TE KETE MINIMALISHT 6 MUAJ VLEFSHMERI NE MOMENTIN QE NISENI NE UDHETIM.

*GJATE QENDRIMIT NE AUTOBUS DUHET TE JENI TE PAJISUR ME MASKA MBROJTESE.

.Informacion i Rendesishem

 Nga data 10 janar 2022, për udhëtimet drejt Turqisë, në kushtet e Covid-19, kërkohet:

- Certifikatë vaksinimi (vaksinat e njohura nga OBSH dhe Ministria Turke e Shëndetësisë), ku të jenë marrë dy doza vaksinimi minimalisht 14 ditë përpara hyrjes në Turqi ose një dozë vaksine Johnson & Johnson.    OSE

- Të paraqisni të dokumentuar se keni kaluar apo jeni shëruar Covid-19, brenda 6 muajve të fundit, që llogariten pasi kanë kaluar 28-të ditë nga dita e testit të parë PCR me rezultat pozitiv. 

- Në rast se posedoni një nga dokumentet e mësipërme, nuk do t’ju kërkohet as test PCR apo antigjen dhe as nuk do të zbatohet karantina.

- Në rast se nuk posedoni një nga dokumentet e mësipërme, duhet të paraqesin test negativ PCR 72 orë përpara udhëtimit ose test antigjen 48 orë përpara udhëtimit.

 Autoritetet e Ministrisë së Shëndetësisë në bashkëpunim me Autoritetet Aeroportuale Turke, mund të kryejnë testime të rastësishme. 

- Në rast se rezultoni pozitivë, do të trajtoheni në përputhje me Udhëzimet Covid-19 të Ministrisë së Shëndetësisë dhe do të karantinoheni për 7 ditë bashkë me personat që kanë qenë në kontakt të ngushtë me ju/bashkudhëtarët tuaj, në adresat e deklaruara. 

- Mund të dilni nga karantina në ditën e -të, në rast të një testi negativ Covid-19. Për personin bartës të virusit,  karantina përfundon vetëm ditën e 7-të, pa nevojën e një testi negativ PCR.

 Fëmijëve nën moshën 12 vjeç dhe udhëtarëve tranzit, nuk ju kërkohet test anti-covid apo provë të dokumentuar vaksine.

.
Udhetim ne  stamboll
.
 
Çmimet e dhomave
 » Stamboll - 4 Dite
 Tarifat
nga
 Dhomë Standart Hotel 3*(Max: 3 Rritur) BB
cmimi 239  euro
 Dhomë Standart Hotel 3*(Max: 3 Rritur) BB cmimi 249  euro
                       ✅ 19 Maj
                       ☑️ 20 Maj
                       ✅ 26 Maj
                       ☑️ 02 Qershor                        ✅ 09 Qershor
                       ✅ 10 Qershor
                       ✅ 16 Qershor
                       ✅ 23 Qershor
                       ✅ 30 Qershor
  € 239.00
  € 239.00
  € 239.00
  € 259.00
  € 259.00
  € 259.00
  € 259.00
  € 259.00
  € 259.00
Çmimi për person të Rritur në Dhomë Dyshe  
.
.
.
.
.