Erlitravel - Agjenci Udhetimi e Turizmi  

Rome  ,  4 dite 379  €

Rome 01-04 Nentor 2019, me avion


Cmimi:  379 Euro/person

(per rezervime deri 15 Shtator).

Nisja nga Tirana ne oren 16.45. Mberritja ne Rome ne oren 18.20.

Nisja nga Roma ne 19.00,. Mberritja ne Tirane ne 20.30

Fluturim me Avion Tirane-Rome-Tirane, vizite me guide e qytetit dhe monumenteve, Vizite ne Vatikan (Katedralja e Shen Pjetrit)  Akomodim 3 nete ne hotel me 3 yje ne qender. 

 

Pershkrimi i programit

 

Dita 1: E Premte 01 Nentor

Nisja nga Tirana ne oren 16.45. Mberritja ne Rome ne oren 18.20. Transferta me autobus nga aeroporti ne hotel.

Mbremje e lire

 

Dita 2: E Shtune 02 Nentor

Pas mengjesit do te fillojme turin:

Roma e Lashte. Gjate ketij turi do te vizitohet Forumi Romak. Eshte pikerisht ky vend ku ka filluar qyteterimi I vjeter Romak ne vitin 753 BC, ku Romuli vrau vellain e tij Remus dhe themeloi qytetin ne Palatino, ne Forumin Romak senatoret konspironin kunder njeri tjetrit, ne Coloseo luftonin gladiatoret per jete a vdekje. E gjithe kjo panorame jete, luftrash, intrigash, pushteti dhe deshirash qendron sot pas 2800 vjetesh per te treguar gjallerisht historine e krijimit te qyteterimit.

Vizita fillon me Colosseo (nga jashte), Teatri i Marcelos, Piazza Campidoloio nga ku mund te shihen dhe Fori Romani, do te vazhdojme ne Sheshin Venezia ku ndodhet dhe monumenti i famshem Altare dell'Patria.

Vazhdojme me vizita ne Fontana di Trevi, Piazza Spagna, Trinita dei Monti, Parku i Villa Borghese dhe ne fund Piazza del Popolo.

Kthim ne hotel ne mbremje. 

 

Dita 3: E Diele 03 Nentor

Pas mengjesit do te vazhdojme turin: Roma e Shenjte.

Kjo dite do ti perkushtohet vizites ne Vatikan. Qyteti I Vatikanit ka qene rezidenca e Papa-ve qe ne 1377. Do te fillojme me Sheshin e Shen Pjetrit, sheshi kryesor perpara Vatikanit perpara te cilit ngrihet me gjithe madheshtine e saj Basilika e Shen Pjetrit e cila ka filluar te ndertohet ne 1546 sipas nje projekti te Mikelanxhelos por qe u perfundua ne 1589 nga Giacomo della Porta dhe Domenico Fontana. Kupola madheshtore e kesaj Basilike projektuar nga Mikelanxhelo dominon sheshin dhe gjithe qytetin e vogel te Vatikanit. Do te behet nje vizite e detajuar nga brenda ne kete Basilike ne te cilen gjendet nje pasuri e vertete me vepra arti ku si me te njohurat mund te permendim “Pieta” e Michelangelos dhe altari madheshtor I realizuar ne bronz nga Bernini. Kjo guide do te zgjase rreth 2 ore duke mos perfshire hyrjet ne muzeumet e Vatikanit. 

Pas vizites ne Vatikan do te vazhdojme me vizite ne Castel S. Angelo, vazhduar me Sheshin Navona ku do te behet dhe pushimi i drekes.

Pas dreke vazhdojme me vizite ne Pantheon, nje nga objektet me madheshtore jo vetem te Romes por te gjithe Europes.

Pasdite e lire per pazar ne Via del Corso.

Kthim ne hotel ne mbremje.

 

Dita 4: E Hene 04 Nentor

Paradite e lire per pazar ose vizita ne muze ne qender te Romes.

Mund te vizitoni Colosseo dhe Fori Romani nga brenda (12 euro), Basiliken Santa Maria Maggiore ose Muzete e Vatikanit ( me rezervim paraprak per te evituar rradhen. Bileta ne kete rast kushton 20 euro).

Nisja per ne aeroport ne 16.00

Kthimi ne Tirane ne 19.00

 

Cfare Perfshihen

    Fluturimi me avion vajtje-ardhje

    3 nete akomodim me mengjes ne hotel

    Transfertat aeroport / hotel / aeroport

    Guida sipas programit

    Shoqerues dhe asistence nga agjensia

    Kujdes: Ne cmim perfshihet nje bagazh dore me permasa te kufizuara: 55x40x20 cm (duke perfshire dorezen dhe rotat) Pesha 10 kg

 

Ne pakete nuk perfshihen:

 

Taksa e hotelit ne Rome 12 Eur/personi (paguhet ne recepsion)

Drekat dhe darkat

Hyrjet ne muzeume

Cdo gje qe nuk eshte permendur ne rubriken “perfshihet”

Cmimi eshte llogaritur per person ne dhome 2-she. Shtesa per dhome teke eshte 60 Euro.

 

E Rendesishme: Secili Pasagjer duhet te kontrolloje vlefshmerine e Pasaportes personale, e cila per vendet shengen duhet te jete 3 muaj e vlefshme nga data qe udheton. Eshte pergjegjesia e personit qe udheton ta kontrolloje pasaporten e tij/saj. MTI TRAVEL nuk mban asnje pergjegjesi ne se ky afat ka skaduar dhe personi nuk lejohet te udhetoje.

.
.
rome
 
 
Çmimet e  dhomave
 » Rome-Firence
 01 Nentor   - 4 dite
 Tarifa
 Dhomë Standart (Max: 3 Rritur)
                       .
 € 379.00
 Çmimi për person të Rritur në Dhomë Dyshe
 
   .
.
rome
.

PENALTI NE RASTET E ANULLIMIT TE REZERVIMIT
• Anullimi deri ne 30 dite kalendarike para nisjes nuk ka penale
• Anullimi 29 dite deri 25 dite kalendarike para dates se anullimit te Paketes turistike i jep te drejten Kompanise te mbaje 20% te vleres totale te Paketes.
• Anullimi 24 dite deri 15 dite kalendarike para dates se anullimit te Paketes turistike i jep te drejten Kompanise te mbaje 50% te vleres totale te Paketes.
• Anullimi 14 dite deri 7 dite kalendarike para dates se anullimit te Paketes turistike i jep te drejten Kompanise te mbaje 75% te vleres totale te Paketes.
• Anullimi 7 dite  kalendarike para dates se flimit te Paketes turistike i jep te drejten Kompanise te mbaje 100% te vleres totale te Paketes.

Regullore+kontrate