Erlitravel - Agjenci Udhetimi e Turizmi  

Athine  me  avion direkt -  4  dite 299€

Udhetim Turistik ne  ATHINE   -  ne  grup  me  Avion
PROGRAMI  4 Ditor
=================
Nisjet  ne  datat :  11 Mars 2023

Detajet e turit

Dita e Parë: Fluturimi direkt Tiranë - Athinë. Nisja në orën 13.05. Mbrritja në Athinë në orën 15.35. Transferimi me Autobus në Kodrën Likavitos, nga ku shihet qytetii  Athinës, Më pas transferimi në Hotel. Sistemimi dhe Fjetja në Hotel.


Dita e Dytë: Mëngjesi ne hotel. Vizitë panoramike e qytetit: Stadiumi Panathinaikos ose Kalimarmaro, që është vendi ku u zhvilluan lojrat e para moderne olimpike të 1896-es; Kopshti Kombëtar ku gjenden shtatorja e Heroit Kombëtar Karaiskakis dhe Pallati Zappion me kopshtet e tij; Kollonat e tempullit Helen të Zeus-it; Muzeu Akropolis per te vizituar dhe per t’u njohur me teper me kolturen dhe qyteterimin grek ne teresi; Pantheoni ose sic njihet ndryshe Akropolis. Kthimi në Lagjen tradicionale dhe më të vjeter të qytetit, Plaka. Pas dite vazhdon Vizita e Monumenteve të tjera të qytetit: Sheshi Monastiraki, Rruga Tregtare, Ermu,  Sheshi Syntagma ose Sheshi i Kushtetutës i njohur për Pallatin e dikurshëm të Mbretit të Greqisë, sot Parlementi. Mbyllet Vizita me shëtitje panoramike: Bulevardi Panepistimiou, Bulevardi El. Venizelou, Stadiou, Muzeu Arkeologjik, Biblioteka kombëtare,  Sheshi Omonia, etj. Fjetje në Hotel.


Dita e Tretë: Mëngjesi në Hotel. Të lirë ose Me Pagesë shtesë:
OPSIONALE:  Kroçiere për të vizituar Ishujt grekë, si Hydra, Egjina dhe Poros, nga ora 08:00 deri në orën 19:30.
- Qëndrimi në ishullin e Hydras - 2 orë;
- Qendrimi në ishullin e Poros - 1 orë;
- Qëndrimi në ishullin e Egjina - 2 orë;
Dreka Bufe në Kroçiere - Program Argëtues Muzikor


Dita e Katërt: Mëngjesi në Hotel. Nisja për në Korinth. Ndalesa e parë në Kanalin e Korinthit, që lidh Gjirin e Korinthit dhe Detin Jon me Egjeun. Vazhdon vizita në qytetin e Korinthit Antik, nje zonë e jashtëzakonshme arkeologjike e antikitetit Helen. Gjatë pasdites vizitë e qytetit të ri të Korinthit dhe zona bregdetare e qytetit të Loutrakit, që njihet për burimet termale dhe kazinotë. Pasdite vonë, Nisja për në Aeroportin e Athinës.  Fluturimi direkt Athinë - Tiranë. Nisja në orën 21.50. Mbrritja në Tiranë në orën 22.30.


Në pagesë përfshihen:
1. Udhëtimi vajtje-ardhje me avion
2. Transfertat dhe shëtitjet me autobus.
3. Akomodim në hotel për 3 net qëndrimi.
4. Mëngjeset për të gjitha ditët e udhëtimit.
5. Shoqërues shqiptar gjatë qëndrimit jashtë Shqipërisë.
6. Lejohet të merret me vete në avion vetëm një çantë me përmasa deri në 40 x 20x 23cm. (Kujdes - Mbi këto përmasa dhe Bagazh për checkin ka shpenzime ekstra).

Në pagesë nuk janë përfshirë:
1. Gjithshka që nuk është përmendur në këtë program.
2. Hyrjet në monumente dhe muzeume.

.
.
Athine
 
 
Çmimet e  dhomave
 » Athine   -  4  dite
 Tarifa
 Dhomë Standart (Max: 3 Rritur)
               11 Mars 2023- 4  dite         .
 € 299.00
 Çmimi për person të Rritur në Dhomë Dyshe
.
   .
.
 • A e di ni  se  :
 • ================
 • Athina (A Then, E thena, Eshte Thene - që u është thënë, premtuar) është emër me origjine pellazgo ilire.
 • Athina është kryeqyteti më i vjetër i Evropës. (3.400 vjet më parë). 
 • Athina ka kaluar pothuajse çdo formë qeverisjeje: (monarki, demokraci, socializëm, kapitalizëm, madje edhe komunizëm).
 • Lojërat e lashta olimpike nuk u mbajtën kurrë në Athinë.
 • Athina është shtëpia e demokracisë së parë të njohur.
 • Athina qyteti qe ka me shume skena teatrale në botë. (148 skena teatri)
 • Një grua është përgjegjëse për trotuaret në Athinën e sotme.
 • Athina përfaqëson stile arkitekturore mijëvjeçarë.
 • Maratona është një përkujtim i vrapimit të ushtarit grek Pheidippides (i njohur gjithashtu si Philippides), i cili vrapoi nga Maratona në Athinë për të raportuar fitoren e Athinasve kundër Persianëve në 490 vite para lindjes se Krishtit.
.
.

PENALTI NE RASTET E ANULLIMIT TE REZERVIMIT
• Anullimi deri ne 30 dite kalendarike para nisjes nuk ka penale
• Anullimi 29 dite deri 25 dite kalendarike para dates se anullimit te Paketes turistike i jep te drejten Kompanise te mbaje 20% te vleres totale te Paketes.
• Anullimi 24 dite deri 15 dite kalendarike para dates se anullimit te Paketes turistike i jep te drejten Kompanise te mbaje 50% te vleres totale te Paketes.
• Anullimi 14 dite deri 7 dite kalendarike para dates se anullimit te Paketes turistike i jep te drejten Kompanise te mbaje 75% te vleres totale te Paketes.
• Anullimi 7 dite  kalendarike para dates se flimit te Paketes turistike i jep te drejten Kompanise te mbaje 100% te vleres totale te Paketes.

Regullore+kontrate